Fora » Rodzina, dzieci

• 21 listopada 2013 16:04:17 GMT
    Witam mam pytanie dotyczące opieki zdrowotnej.Mieszkam i pracuje w uk ciagiem od 2005 zona pracowala razem ze mna do grudnia 2009 później była na macierzyńskim przez rok i pracowala dalej az do listopada 2011.
    Pod koniec listopada wyjechala do Polski na studia zabierając ze sobą naszego synka ponieważ nie miał bym jak się tutaj nim sam zająć. Moj syn urodzil się w uk i tutaj miał wszelkie leczenia na nhs ponieważ jest niewidomy na prawe oczko, ale zona wyjezdzajac zglosila, ze jedzie do Polski studiować i syn jedzie razem z nia na ten okres .Dodam, ze przylatywali do UK co pare miesięcy w odwiedziny jak i na wizyty.Dzisiaj otrzymałem maila o takiej treści

" I understand that the Child is now resident in Poland with the mother.  Therefore, as per the Department of health guidelines on Overseas Visitors Policy, he will not qualify for free NHS treatment. Under the policy regulations, NHS treatment is free for people who are ordinarily resident in the UK, irrespective of them having a GP or NHS number.

We notice that child was treated in MEH on 22nd and 25th October 2013, for which total charges of £798.00 are payable. Also there is a Paediatrics Clinic appointment booked for 12/03/2014 which will be chargeable too.
    Kindly let us have the Poland Contact address for our records.  Also please let us know how you would like to pay for above charges.Please do not hesitate to call me if you have any queries on above"

I teraz pytanie czy musze placic za szpital mimo tego ,ze ja pracuje tutaj na pelny etat płacąc podatki, insurance .Syn był tutaj urodzony i jest w uk co 4 miesiące. a zona wyjechala jedynie studiować ale wraca tutaj i dalej będziemy razem mieszkac w uk.

• 21 listopada 2013 19:12:54 GMT
    Moim zdaniem najlepiej skontaktuj sie z prawnikiem w tej sprawie. Zawsze masz prawo do odwolania sie od tej decyzji. Wiadomo,ze prawo polega na interpretacji przepisow a zwlaszcza na udokumentowaniu Waszej sytuacji. Moja kolezanka radzi zebys w tym odwolaniu napisal , ze zona i dziecko nie sa rezydentami Polski poniewaz ona tam tylko sie uczy i nie podjela pracy zarobkowej,jest nadal na Twoim utrzymaniu.Napisz o jej przyjazdach w miesiacach ,kiedy ma przerwy na studiach,o  Waszych planach na przyszlosc,o tym ,ze dziecko pojdzie tu do szkoly,ze zamierzacie tutaj zyc itp.

Czy Twoje dziecko jest w wieku szkolnym? Gdzie zglosiles ,ze zona z dzieckiem wyjezdza do Polski ? Czy przy  zgloszeniu podales date powrotu? Wszystko to jest bardzo wazne .Zycze powodzenia i daj znac

Poczytaj : https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/254530/ovs_visitors_guidance_oct13a.pdf